Topuk Dikeni

Topuk Dikeni

Topuğunuzun altında can sıkıcı bir ağrı mı var ? Yürümek sizin için bir işkence mi ? Sabah kalktığınızda topuğunuzun üzerine basamıyor musunuz ? O zaman büyük ihtimalle sizde topuk dikeni var demektir.

Topuk dikeni nedir ?: Topuk kemiğinin (kalkaneus) tam altında oluşan dikensi bir kemik çıkıntısıdır. Aşağıdaki şekilde kırmızıyla gösterilen topuk alanında ağrıya neden olur.

Topuk Dikeni
Topuk Dikeni

Neden Oluşur ?: Topuk dikeni oluşmasının sebebi ayak tabanında bulunan ve kemikleri örten kalın zarın (plantar fasia) normalden fazla gerilmesine bağlıdır.

Bu topuk zarının normalden fazla gerilmesi ayaktaki basma bozukluklarından ve aşırı kilo gibi mekanik sorunların yanı sıra topuğa bağlanan bacak arka grup kaslarının aşırı gergin olmasından kaynaklanır.

Belirtiler

Topuk altında ağrı ve yanma şikayetleriyle kendini gösterir. Topuk altındaki ağrıdan dolayı yere basmak yol yürümek son derece zahmetli bir hal almıştır. Özellikle sabah yataktan kalkıldığında adım atmak bile imkansız olabilir.

Ağrıya yol açan nedir ?: Ağrıya yol açan asıl sebep topuk zarının (plantar fascia), topuk kemiğine yapışma noktasında aşırı yüklenmesine bağlı oluşan hasar ve sonrasında oluşan iltihabi reaksiyondur. Aşırı yüklenme kilo fazlalığına, ayaktaki mekanik basma bozukluğuna, ayakta uzun süre kalmaya veya bacak arka grup kaslarının aşırı gerginliğine bağlı olabilir. Esas ağrı sebebi sanıldığının aksine topuk dikeninin yumuşak dokuya batması değildir. Aksine topuk dikeni hasarlanmış topuk zarını korumak için vücut tarafından üretilir.

Tedavi

Tedavide esas hedef topuk altında hasarlanan topuk zarının (plantar fascia) tedavi edilmesidir.
1. Nöral Terapi: Bir vücut bölgesindeki sinirsel ileti ağının fonksiyonlarının seyreltilmiş lokal anestezik enjeksiyonları yoluyla düzenlenmesidir. Hasarlı bölgede kan akımını ve lenfatik drenajı arttırarak iyileşmeyi destekler, Plantar fasia ve topuğa  yapışan kaslarda oluşmuş aşırı gerginliğin ve tetik noktaların gevşetilmesi ile plantar fasia üzerine binen ekstra yükü kaldırır.  Topuk dikeni oluşumu üzerine etki eden çene eklemi disfonksiyonu, servikal blokaj, sakroiliak eklem disfonksiyonu, pelvik organ disfonksiyonları gibi bozucu bağlantılar üzerine düzenleyici etki ile sebebe yönelik tedavi katkısı sunar.
2. Proloterapi: Ayaktaki mekanik problemlere bağlı fazla yüklenme veya travmalar sonucu zayıflamış bağların, kemiğe yapışma yerlerine uygulanan dekstroz + lokal anestezik solüsyonlarıyla yeniden güçlendirilmesidir. İğne ucunun mini hasarı ve uygulanan solüsyonların yüksek yoğunluğu vücudun tamir mekanizmalarını tetikleyerek o bölgede bir yenilenme reaksiyonu başlatır. Tamamen doğal tamir mekanizmalarını harekete geçiren bir tedavi yöntemidir. Sadece topuk dikeni ağrısını geçirmeye değil ayak ağrısına yol açan mekanik faktörleri düzeltmeye yönelik kalıcı bir tedavidir. Uygun vakalarda birer aylık aralarla uygulanacak 4 seans tedavi ile yıllar sürecek bir iyileşme elde edilebilmektedir.

Kortizon enjeksiyonları tedavi edici değildir! Sadece iltihabı ve ağrıyı baskıladığından geçici bir iyilik hali yaratır. Fakat ağrıyla birlikte vücudun tamir mekanizmalarını da baskılar! Bu yüzden ancak aşırı ağrılı ve iltihabın çok fazla olduğu durumlarda geçiş tedavisi olarak kullanılabilir, onun dışında tavsiye edilmez.

3. Fizik Tedavi: Hem ayak tabanına, hem de bacak arka grup kaslarına yapılacak ultrason, lazer , germe gibi uygulamalarla plantar fasianın esnekliğinin arttırılarak tedavi açısından tamamlayıcı bir uygulamadır15-20 seans uygulama yapmak gereklidir.

Ağrının Tekrarının Önlenmesi

1- Yürüme analizi ve tabanlık: Ağrıyı tedavi ettikten sonra topuk dikenine neden olan faktörleri bulmak gerekir. Bu faktör çoğu kez ayak tabanında olan bir basma bozukluğudur. Basma bozukluğunun teşhis edilebilmesi için BİLGİSAYARLI YÜRÜME ANALİZİyapılması gerekir. Daha geniş bilgi

Bu sayede hastanın ayak tabanı basınç haritası çıkarılarak basma bozukluğu net olarak teşhis edilir. Basma bozukluğunun derecesine göre özel tabanlıklar verilmelidir. Piyasada seri üretim birçok tabanlık vardır. Ancak bu tip tabanlıklar kişinin basma bozukluğu ile birebir örtüşmediğinden çok yararlı olamazlar. En iyi çözüm yürüme analizi sonuçlarına göre yapılan kişiye özel tabanlıklardır. Bu tip tabanlıklar kişinin problemine göre yapıldığından problemin çözümünde çok daha etkilidir.

2- Egzersiz: Topuk dikeni oluşmasında temel faktör topuk zarının (plantar fascia) gerilmesi olduğundan, topuk zarının esnekliğini arttırmaya yönelik ve ayak arkını oluşturan ayak kaslarının güçlenmesine yönelik egzersizler verilir.

Aşağıdaki resimlerde germe ve esnetme egzersizleri görülmektedir.

Aşağıdaki resimlerde ayak tabanını güçlendirme egzersizleri görülmektedir. Yerden ayak parmaklarıyla küçük cisimlerin veya bir havlunun toplanması, ayak dış kenarına basarak yürüme egzersizleri ayak arkını oluşturan kasları güçlendirecektir.

3- Bantlama: Ayakta uygun teknikle yapılacak kinesio bant uygulaması tekrarların önlenmesinde kullanılmaktadır. Daha geniş bilgi

4- Kilo Verme: Eğer vücut ağırlığınız normalin üstünde ise ayağa binen yük mutlaka azaltılmalı, bu amaçla gerekirse diyet danışmanlığı alınmalıdır. Daha geniş bilgi

//]]>