Postür Analizi

Postür Analizi

Nedir: Postür analizi insan vücudunun ayakta ve eğilirken normal dengeli anatomik duruşundan ne kadar sapma gösterdiğinin milimetrik hassasiyette ölçülmesidir.

Neye Yarar: Hareket sistemi hastalıklarının %80 den fazlası mekanik kökenlidir. Bel, boyun, diz, kalça ve ayağın ağrılı problemleri vücudun normal anatomik dengesinin bozulması sonucunda oluşur. Yani vücudun hatalı duruş oturuş ve hareket bozukluklarına bağlıdır. İşte bu duruş bozukluklarının saptanması hastalıkların oluşmadan önlenmesi ya da oluşmuş bir hastalığın düzeltilmesinde çok değerlidir.

Nasıl Yapılır: Hastanın 6 değişik pozisyonda fotografları çekilir. Fotograflar anatomik bölgelerin detaylı incelenebilmesi için elbisesiz, sadece mayo ile çekilmelidir. Bu fotograflarda 36 adet özel anatomik nokta işaretlenir. İşaretlenen bu noktalar bilgisayar programınca birleştirilerek vücudun biomekanik profili çıkarılır. Hastanın profilinin sağlıklı profilden sapma dereceleri boyun, omuz, bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayak bölgelerinde ne kadar olduğu ayrıntılı bir rapor halinde sunulur.

Postür Analizi

Neden Önemlidir: Hareket sistemi hastalıklarında tedavi genellikle sonuca yönelik yapılır. Örneğin boyun ağrılı bir hastanın ağrısı ilaç, fizik tedavi, masaj gibi yöntemlerle tedavi edilir. Bu tedaviler şüphesiz ki çok değerlidir ancak hastalığı oluşturan sebepler ortadan kaldırılmadığı sürece tedavi edilen ağrı bir süre sonra tekrarlayacaktır, her tekrar da hastalığın ilerlemesi anlamına gelir. Postür analizi sonucunda elde edilen veriler kullanılarak hastalığı oluşturan mekanik sebep tespit edilir ve bu sebebe yönelik tedaviler uygulanabilir.

Postür Analizi Sonucunda Ne Yapılır: Hastanın anatomik duruşunun normal sağlıklı anatomik duruştan kaç derece saptığı tespit edildikten sonra bu sapmayı düzeltmek için bu veriler ışığında özel egzersiz programı, duruş eğitimi, knesio bantlama, mobilizasyon, masaj ve proloterapi uygulamaları yapılabilir. Sayılan uygulamaların hastanın verilerine göre yapılması mekanik bozukluğu düzelteceğinden sadece ağrıları tedavi etmekle kalmaz, ağrıların tekrarını ve hastalığın ilerlemesini de önler.

//]]>