CGF-CD34

PRP-CGF-CD34

CGF-CD34 Nedir : Hastanın kendi kanı kullanılarak hasarlı dokuların iyileştirilmesi yöntemidir. Doku hasarlarında iyileşmeyi sağlayan kanın ana elemanları trombositler (kan pulcukları) ve bunlardan salınan Growth faktörler (büyüme faktörleri) ile CD34 kodlu iyileştirici ana hücrelerdir.

İyileşmenin bu mekanizması bazı doku hasarlarında  yetersiz kalabilir ve kronik hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin kronikleşmiş bel fıtıkları, sinir hasarları, eklem kireçlenmelerinde durum aynen bu şekildedir.  Bu durumlarda trombositler, growth faktörler ve kanda az miktarda bulunan CD34 kodlu iyileştirici ana hücreler konsantre edilip hasarlı dokulara verilerek iyileşme sağlanabilir.

Aynı serum içinde ikinci bir katmanda kan pulcuklarının yoğun olduğu plazma kısmı vardır. Bu kısımın iyileştirici etkisi kan pulcuklarının içindeki büyüme faktörlerine bağlıdır. Doku hasarlarında etkili olabilmesi için bazı yöntemlerle  aktive edilmesi ve büyüme faktörlerinin salınması gerekir. Aktive edilmeden verilen bu tabakanın hasarlı dokularda iyileştirici etkisi yoktur.

CGF (Concentrated Growth Factor): Konsantre edilmiş büyüme faktörleri anlamındadır.  Dokulara verildiğinde direk iyileştirici etki gösterir. Ayrıca kandan direkt verildiğinde dolaşımdaki kök hücrelerin bir hafta süreyle normalden daha fazla olmasını sağlar.

Ana Hücre (CD34): Tüm hücrelere dönüşebilen kemik iliğinde bulunan hücrelerdir. Kan Dolaşımında çok az oranda bulunur. CD34 hücrelerinin özelliği verildiği dokuda direk o doku hücrelerine dönüşmesidir. Bu sayede kıkırdak hücresi, sinir hücresi gibi normalde iyileşme şansı olmayan dokuların iyileşmesini sağlar.

Nasıl Elde Edilir: Hasarlı dokunun genişliğine göre 20-80 cc kan alınır. Belirli devirlerde ve belirli sürelerle özel tüplerde santrifüje edilir. İşlem sonunda tüplerde kan pulcuklarından zengin katman, CGF(Concentrated Growth Factor) katmanı, CD34(Ana Hücre)  katmanları oluşur. Bu katmanların  hepsi  ayrı ayrı enjektörlere toplanıp, aktivasyon için ozonlandıktan sonra tedavi için kullanılır.

Uygulama Nasıl Yapılır: CGF ve CD34 içeren serumların yarısı hasarlı dokuya, kalan yarısı ise direk kana damar yoluyla verilir. Hasarlı dokuya verilen kısım hem doku iyileşmesine katkıda bulunurken hem de hasarlı dokunun işaretlenmesini sağlayarak dolaşımdaki tüm kök hücrelerin ve iyileşmede yer alan diğer kan hücrelerinin hasarlı dokuya göç etmesini  sağlar. Böylece vücudun tüm iyileştirici potansiyeli hasarlı doku için harekete geçirilmiş olur. kan pulcuklarından zengin katman  ise ozonla aktive edildikten sonra hasarlı dokunun çevresine verilerek iyileşmenin idamesi sağlanır.

Hangi Hastalıklarda Uygulanır :

  • Bel- Boyun: Fıtıklar, sinir basıları
  • Diz: Dizdeki kireçlenmelerde, bağ ve menisküs yırtıklarında, kıkırdak zedelenmelerinde, tendon iltihaplarında
  • Omuz: Omuzda sık görülen tendon iltihaplanmalarında, travmatik yaralanmaya bağlı sekellerde, eklem kireçlenmelerinde
  • Dirsek-el: Tenisçi ve golfçü dirseği, tendon iltihaplanmaları
  • Ayak: Topuk dikeni, tendon iltihaplanmaları
  • İyileşmeyen yara tedavilerinde

Kaç Seans Uygulanır : Hastalığın durumuna göre 2-3 ay aralarla uygulanan 1-4 enjeksiyon yeterli olmaktadır.

Yan Etkisi Var mıdır : Kişinin kendi kanından hazırlandığı için sterilite koşullarına uyulduğu takdirde enjeksiyon sonrası hafif ağrı dışında ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama yapıldıktan sonra, ağrı olursa buz uygulaması ve parasetamol türevi ağrı kesicilerin kullanılabilir. Non-steriod anti-inflamatuar ilaçlar (voltaren, naproksen, majezik gibi) Uygulamanın etkinliğini azaltacağı için önerilmez. Uygulama sonrası zorlayıcı egzersiz ve spor önerilmez. Basit germe egzersizleri yapılabilir, ancak ağır dirence karşı ağırlık çalışmalarından kaçınılmalıdır. Bandajlar uygulanabilir.

//]]>