Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi

OZON TEDAVİSİ NEDİR: Ozon 3 oksijen atomundan oluşan bir gazdır. Doğada atmosferde belirli oranlarda bulunur. En güçlü oksidan ve dezenfektan maddelerden birisidir. Ozon tedavisi medikal ozon jeneratörleri sayesinde elde edilen ozon gazının vücuda çeşitli şekillerde verilerek hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır.

ETKİLERİ NELERDİR

Ozon Tedavisi

Ozonun ana etkisi sıvı ortamda oluşan hidrojen peroksit ve hücre zarındaki doymamış yağ asitlerinin oksitlenmesi sonucu oluşan oksidatif strese karşı vücudun anti oksidan ve bağışıklık sistemlerinin aktive olmasıdır. Ozonun vücuttaki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Geç yaşlanan canlılarda anti oksidan sistemin daha güçlü olduğu gösterilmiştir. Ozon da vücudun anti oksidan sistemini aktive eder.Tüm toksinleri (fenol, pestisid,deterjan, kimyasal atık, aromatik bileşikler) nötralize ederek etkisiz hale getirebilir.
 2. Oksijenin hemoglobinden ayrılmasını sağlar, bu sayede dokuların oksijenlenmesi artar.
 3. Damar düz kaslarında gevşeme yaparak tansiyonun düşmesini sağlar. Alyuvarların elastisitesinde artış yapar. Bu mekanizmalar sayesinde vücudun en ücra köşelerinde bile kan dolaşımı ve oksijenlenme düzelir.
 4. Kan hücrelerinin bir araya toplanarak pıhtı oluşturmalarını önler, bu sayede kalp krizi ve inme riski azalır.
 5. Metabolizmayı canlandırır, kan lipitleri ile direk etkileşime girer aterom plağı oluşumundan sorumlu kolesterol ve lipoproteinleri düşürür. Lokal lipoliz etkisi vardır, bu sayede kilo verme kolaylaşır.
 6. Hücrelerin kan şekerini kullanmasını arttırarak kan şekerini düşürür.
 7. Hücrelerin kanserojen etkilere karşı savunma sistemlerini güçlendirir
 8. Verilen ozon dozuna bağlı olarak bağışıklık sistemi aktive edilebilir, iltihaplar baskılanabilir.
 9. Dokuların tamir mekanizmalarını tetikler.
 10. Bakteri mantar ve virüsleri öldürücü etkisi vardır.

TEDAVİ NASIL YAPILIR

Major-Otohemoterapi

A- Major Otohemoterapi:

Hastanın kanının steril ve kapalı bir ortamda ozon gazı ile karşılaştırılarak vücuda geri verilmesi yöntemidir. Daha çok iltihaplı romatizmal hastalıklar, MS, parkinson, felçler, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklarda tercih edilir.

Enjeksiyon Şeklinde Uygulamalar

B-Enjeksiyon Şeklinde Uygulamalar:  Ozon gazının hastalıklı dokulara direk enjekte edilmesidir.

Kliniğimizde en sık uygulanan yöntemdir. Aşağıda sıralanan problemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Bel ve boyun fıtıklarında
 • Sırtta ve vücudun diğer her yerinde oluşabilen ağrılı fibrozitlerde
 • Diz ağrıları, kireçlenmeleri, menisküs ve ön çapraz bağ yaralanamlarında
 • Omuzda tendon yırtıkları, bağ zorlanmalarında
 • Kalça ekleminin ağrılı problemlerinde
 • Ayak bileğinde burkulma ve zorlanmalarında

C-Rektal Uygulama: Ozon gazının direk anal yoldan barsaklara verilmesidir. Barsak hastalıklarında oldukça etkindir. Barsak florasını düzenler, barsak mukoza hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu sayede barsak kökenli olduğu düşünülen allerjik problemler, astım, allerjik nezle, romatizmal hastalıklar, dejeneratif sinir sistemi hastalıkları(alzheimer, parkinson), oto immün kökenli olan MS, romatoid artrit, troidit gibi birçok hastalıkta etkilidir.

D-Torbalama: Açık ve iyileşmeyen yaralarda, eldiven çorap tarzı özel poşetler kullanılarak yaranın direk ozon gazı ile karşılaştırılmasıdır. Özellikle kan dolaşımı bozuk enfekte yaralarda çok etkilidir.

KLİNİĞİMİZDE HANGİ HASTALIKLARDA VE HANGİ YOLLA UYGULANMAKTADIR

 1. Bel boyun ağrıları, fıtıklar, kireçlenmeler, menisküs yıtıkları, omuzda tendon problemleri,yumuşak doku romatizmaları gibi lokal hastalıklarda direk enjeksiyon yöntemiyle,
 2. Parkinson, İnme, MS, Serebral Palsy gibi nörolojik hastalıklarda kan yoluyla veya rektal yolla
 3. Fibromiyalji sendromu, kronik yorgunluk sendromu, yaygın kas iskelet ağrıları, iltihabi romatizmal hastalıklarda kan yoluyla veya rektal yolla
 4. Obezite rehabilitasyonunda metabolizmayı canlandırmak amacıyla kan yoluyla, bölgesel zayıflama ve selülit tedavisi için ozon mezoterapi yöntemiyle,
 5. Bağışıklık siteminin aktive edilmesi, detoksifikasyon, metabolizmanın canlandırılması amacıyla sağlıklı bireylerde kan veya rektal yolla uyguluyoruz.

TEDAVİ SIKLIĞI NEDİR

Genellikle haftada 1-2 seans ve ortalama toplam 10 seans uygulanmaktadır.

YAN ETKİSİ VAR MIDIR

Uygun hastalıklara uygun dozlarda ve uygun yoldan verildiğinde yan etkisi yoktur. Sadece glikoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği sonucu oluşan özel bir kan hastalığı ve zehirli guatr dışında uygulanması sakıncalı olan bir durum yoktur.

//]]>