Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi

OZON TEDAVİSİ NEDİR: Ozon 3 oksijen atomundan oluşan bir gazdır. Doğada atmosferde belirli oranlarda bulunur. En güçlü oksidan ve dezenfektan maddelerden birisidir. Ozon tedavisi medikal ozon jeneratörleri sayesinde elde edilen ozon gazının vücuda çeşitli şekillerde verilerek hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır.

ETKİLERİ NELERDİR

Ozon Tedavisi

Ozonun ana etkisi sıvı ortamda oluşan hidrojen peroksit ve hücre zarındaki doymamış yağ asitlerinin oksitlenmesi sonucu oluşan oksidatif strese karşı vücudun anti oksidan ve bağışıklık sistemlerinin aktive olmasıdır. Ozonun vücuttaki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Tüm dünyada kabul gören birinci derecede kullanım amacı enfeksiyonlardır. Tek hücreli canlılarda antioksidan sistemi olmadığından tüm mikroorganizmalarda toksik etki gösterir ve bakteri, virüs, mantar enfeksiyonlarının hepsinde etkilidir. Özellikle lokal enfeksiyonlarda enfekte bölgeye direk uygulama çok net sonuçlar verir. Sistemik enfeksiyonlarda ise bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılır.
 2. Antioksidan ve bağışıklık sistemini aktive etmesi sebebiyle sadece enfeksiyonlarda değil sağlıklı kişilerde de bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.
 3. Geç yaşlanan canlılarda anti oksidan sistemin daha güçlü olduğu gösterilmiştir. Ozon da vücudun anti oksidan sistemini aktive eder. Tüm toksinleri (fenol, pestisid, deterjan, kimyasal atık, aromatik bileşikler) nötralize ederek etkisiz hale getirebilir.
 4. Oksijenin hemoglobinden ayrılmasını sağlar, bu sayede dokuların oksijenlenmesi artar.
 5. Damar düz kaslarında gevşeme yaparak tansiyonun düşmesini sağlar. Alyuvarların elastisitesinde artış yapar. Bu mekanizmalar sayesinde vücudun en uç noktalarında bile kan dolaşımı ve oksijenlenme düzelir.
 6. Kan hücrelerinin bir araya toplanarak pıhtı oluşturmalarını önler, bu sayede kalp krizi ve inme riski azalır.
 7. Metabolizmayı canlandırır, kan lipitleri ile direk etkileşime girer aterom plağı oluşumundan sorumlu kolesterol ve lipoproteinleri düşürür. Lokal lipoliz etkisi vardır, bu sayede kilo verme kolaylaşır.
 8. Hücrelerin kan şekerini kullanmasını arttırarak kan şekerini düşürür.
 9. Hücrelerin kanserojen etkilere karşı savunma sistemlerini güçlendirir
 10. Dokuların tamir mekanizmalarını tetikler.

TEDAVİ NASIL YAPILIR

Major-Otohemoterapi

A- Major Otohemoterapi:

Hastanın kanının steril ve kapalı bir ortamda ozon gazı ile karşılaştırılarak vücuda geri verilmesi yöntemidir. Antioksidan etki ve bağışıklık güçlendirici etkisi için en çok tercih edilen yöntemdir. Dokulara bol miktarda oksijen sağladığından kronik yorgunlukta kullanılır.  Enfeksiyonlar, iltihaplı romatizmal hastalıklar, MS, parkinson, felçler, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklarda tercih edilir.

Enjeksiyon Şeklinde Uygulamalar

B-Enjeksiyon Şeklinde Uygulamalar:  Ozon gazının hastalıklı dokulara direk enjekte edilmesidir.

Aşağıda sıralanan problemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Bel ve boyun fıtıklarında
 • Sırtta ve vücudun diğer her yerinde oluşabilen ağrılı fibrozitlerde
 • Diz ağrıları, kireçlenmeleri, menisküs ve ön çapraz bağ yaralanmalarında
 • Omuzda tendon yırtıkları, bağ zorlanmalarında
 • Kalça ekleminin ağrılı problemlerinde
 • Ayak bileğinde burkulma ve zorlanmalarında

C-Rektal Uygulama: Ozon gazının makat yoluyla bağırsaklara verilmesidir. Bağırsak hastalıklarında ve bağırsak enfeksiyonlarında oldukça etkindir. Portal vende oksijen oranı çok artacağından karaciğeri oksijenlendirir ve karaciğer yağlanmalarında etkilidir. Aynı zamanda ozonla oluşan lipit peroksidasyon ürünleri kana geçeceğinden kandan yapılan ozona benzer şekilde antioksidan sistemi de aktive eder. Bağırsak mukoza hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve aşırı geçirgen bağırsağı tamir eder. Bu sayede bağırsak kökenli olduğu düşünülen allerjik problemler, astım, allerjik nezle, romatizmal hastalıklar, dejeneratif sinir sistemi hastalıkları(alzheimer, parkinson), oto immün kökenli olan MS, romatoid artrit, troidit gibi birçok hastalıkta etkilidir. Bağırsaklar bağışıklık sisteminde birinci derece etkilidir. Bağışıklık sisteminin %80’i bağırsaklarda bulunur.  Ozon bağırsak sağlığını destekleyerek bağışıklık sistemini belirgin oranda güçlendirir.

D-Torbalama: Açık ve iyileşmeyen yaralarda, eldiven çorap tarzı özel poşetler kullanılarak yaranın direk ozon gazı ile karşılaştırılmasıdır. Özellikle kan dolaşımı bozuk enfekte yaralarda çok etkilidir.

D-Diğer Uygulamalar:

 • Nazal: Üst solunum yollarının enfeksiyonlarında ozon gazının direk solunması tehlikeli olduğundan mutlaka doktor tarafından gereğince tarif edilerek ve doktor eşliğinde apne (nefes tutma) yöntemiyle burundan solunum yollarına uygulanır.
 • Ozol İnhalasyonu: Ozon gazı akciğerlere  toksiktir ! Kesinlikle solunmaması gerekir. Ancak özel aparatlarla zeytinyağından geçirilmesiyle oluşan ozogazı toksik değildir ve solunabilir. Akciğer enfeksiyonlarında kullanılır ve oldukça etkilidir.
 • Kulak Uygulaması: Orta ve dış kulak yolu enfeksiyonlarında dış kulak yoluna verilir.
 • Ozonlu Su: Distile suyun ozonlanmasıyla elde edile ozonlu su, ağız boğaz ve mide problemlerinde gargara veya içilmek suretiyle kullanılır.
 • Bölgesel Lipoliz: Bölgesel yağların lipolizi ve selülit için  yağ dokusuna enjeksiyon şeklinde uygulama yapılır.
 • Ozon Mezoterapi: Cilt problemlerinde yapılan uygulama şeklidir.

TEDAVİ SIKLIĞI NEDİR

Genellikle haftada 1-2 seans ve ortalama toplam 10 seans uygulanmaktadır. Seans sıklığı ve sayısı hastalığa ve hastaya göre artabilir.

YAN ETKİSİ VAR MIDIR

Uygun hastalıklara uygun dozlarda ve uygun yoldan verildiğinde yan etkisi yoktur. Sadece glikoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği sonucu oluşan özel bir kan hastalığı ve zehirli guatr dışında uygulanması sakıncalı olan bir durum yoktur.

//]]>