Nöral Terapi

Ağrı vücutta bir şeylerin ters gittiğini haber veren sadece bir habercidir. Bu haberciyi ilaçlarla susturmak problemin çözüldüğü anlamına gelmez. Ağrının gerçek tedavisi  vücutta bozulan iç dengelerin yeniden sağlanması ile mümkündür. 

Nöral Terapi Nedir?

İnsan vücudu kapalı devre bir bilgisayar sistemi gibidir. Vücuttaki mükemmel denge (sağlık), sistemler arasında sorunsuz işleyen bir iletişim ağına bağlıdır. Bu iletişim ağını otonomik sinir sistemi sağlar. Hastalıkların ortaya çıkması  bu mükemmel iletişim ağında aksamalarla başlar.  Bu iletişimi kalıcı olarak tekrar sağlamanın tek yolu Nöral Terapidir.   Nöral terapi seyreltilmiş lokal anestezik (%0,5-1) içeren serum fizyolojiğin vücuttaki özel noktalara enjeksiyon yöntemiyle uygulanmasıdır. Ayrıca kullanılan lokal anestezik hastalık hafızasını silebilen tek maddedir. Örneğin beldeki geçmeyen bir ağrı veya sebebi bulunamayan baş dönmesi, çene eklemindeki bir bozukluğa bağlı olabilir. Çene eklemindeki bozukluk sinirsel ağ vasıtasıyla kendini bu şekilde gösterebilir. Ya da geçmeyen ve sebebi bulunamayan bir omuz ağrısı, vücuttaki bir ameliyat izine ya da karaciğerdeki probleme bağlı olabilir. Ameliyat izleri yapılan kesi sebebiyle iletişim ağını bozmakta ve sebebi açıklanamayan bulgulara neden olabilmektedir.  Kendisi belirti vermediği halde uzak bir vücut bölgesinde hastalık belirtisi ortaya çıkaran problemli vücut alanlarına bozucu alan adı verilir. Yukarıdaki örneklerde çene eklemi, karaciğer yağlanması veya ameliyat izi birer bozucu alandır. Nöral Terapiyle sinirsel işletim sistemindeki bozukluk, özel noktalara yapılan enjeksiyonlarla düzeltilir ve sistemin tekrar sorunsuz çalışması sağlanır.

Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Bir regülasyon (dengeyi yeniden sağlama) tedavisi olduğundan akla gelebilecek her türlü fonksiyonel düzeydeki hastalıkta kullanılır. Ancak tedavide başarı için hastalıkların, vücudun hangi mekanizmasının bozulmasına bağlı  olarak ortaya çıktığının iyi saptanması gerekir.  Kliniğimizde en sık bize başvuran ve tedavi ettiğimiz bazı hastalıklar şunlardır;

 • Romatizmal hastalıklar
 • Bel, boyun, sırt ağrıları; fıtıklar, sinir sıkışmaları, kireçlenmeler
 • Omuz, dirsek el-bilek ağrıları
 • Kalça, diz, ayak ağrıları
 • Baş ağrıları, migren, baş dönmeleri
 • Bacak ağrıları
 • Dolaşım Bozuklukları
 • Dismenore (ağrılı adet)
 • Allerjiler
 • Sık gribal enfeksiyon, üst solunum yolu hastalıkları
 • Fibromiyalji

Yan etkisi var mıdır: Tedavide ilaç kullanılmadığından önemli bir yan etkisi yoktur. Kullanılan lokal anestezik maddeler (lidokain veya prokain) ise %0,5-1 oranında seyreltildiğinden bir yan etki oluşturmaz. Sadece lokal anestezik maddelere karşı alerjisi olan hastalara yapılmamalıdır.

Yöntem ağrılı mıdır: Genel olarak cilt içine ve kas, tendon gibi yumuşak dokulara ince iğnelerle yapıldığından rahatsız edici bir ağrı olmaz.

Nasıl uygulanır: Belli başlı uygulama yöntemleri aşağıda sıralanmıştır. Bu yöntemlerin hepsinin uygulanması gerekmez. Hangilerinin uygulanacağına hekim bilgi ve bulgulara göre karar verir.

 1. Bölgesel Tedavi: Direk ağrı olan bölgeye yapılan uygulamalardır.
 2. Segmental Tedavi: Aynı omurga segmentinden kontrol edilen cilt, kas, sinir, tendon, damar, kemik, faset eklem ve organlara yapılan enjeksiyonlardır.
 3. Genişletilmiş Segment Tedavisi: Omurga segmentinin dışında ancak segmente etkili alanlara yapılan enjeksiyonlardır.
 4. Hormonal Regülasyon Tedavisi: Hormonal dengesizlik bulguları saptanan hastalara dengeyi yeniden sağlamak amacıyla hormonal aks organlarına enjeksiyonlar yapılmasıdır.
 5. Bozucu Alan Tedavisi: Ameliyat ve yara izleri, aşı izleri, diş problemleri, barsak flora bozuklukları gibi problemli vücut alanları sinir iletimlerini bozarak otonom sinir dengesini bozar ve hastalıklar ortaya çıkar. Bu alanlar nöral terapi enjeksiyonlarıyla bozucu alan olmaktan çıkarılır, bu sayede hastalık ta iyileşir.

Uygulama sıklığı ve seans sayısı nedir:  Bir seans uygulandıktan minimum 3 gün sonra ikinci seans uygulanır. Genellikle 3-7 günde bir uygulama yapılır. Uygulanacak seans sayısı hastaya, hastalığa göre değişir. Sistemdeki dengesizlik doğru belirlendiyse genellikle birkaç seans uygulama yeterlidir. Ancak birden fazla sistemin regüle edilmesi gerektiğinde ve kronikleşmiş vakalarda seans sayıları artabilir. Ayrıca diş bağırsak gibi bozucu alanlar var ise bunların da ayrıca tedavisi gerekir.

//]]>