Medikal Masaj

Masaj, keyif veya lüks değil, tıbbi bir ihtiyaç ve düzenli aralıklarla alınması gereken bir koruyucu tıbbi tedavidir. Masaj, hasta veya yorgun bir organın rehabilitasyonu; aynı eski duruma dönmesi için, organizmanın üzerinde oluşturulan mekanik enerjinin derinlerde fizyolojik etkiler oluşturulması esasına dayanan bir terapi şeklidir.

Masaj, sağlığa ulaşmanın ve sağlıklı kalmanın en kolay yollarından biridir. Hepimiz bunu bilinçsiz de olsa yaparız. Hatta masaj o denli doğaldır ki, farkında bile olmadan masaj yaparız; masa köşelerine vurup da morarmaması için bacağımızı ovarken, bebeğimizin sırtını sıvazlarken, uzun süre görmediğimiz arkadaşlarımızla karşılaşıp onlara sarılırken, zamanla kırışmış bir alın üzerinde elimizi gezdirirken…

Günlük hayatın yorgunluğundan biraz arınmak, rahatlamak, dinlenme ve enerji toplamak için masaja ihtiyaç duyarız. Başarılı bir masaj insana bütün bunları sağlayabilir. Önemli olan ihtiyaçlarınıza göre bir masaj türü bulmaktır. Vücuttaki negatif enerjiyi atıp kasları gevşetmek, sağlıklı ve daha zinde bir bedene kavuşmak için en güzel yöntem; bir masaj uzmanının ellerine teslim olmaktır.

Masajın Faydaları: Masaj, yara dokuları ve yapışıklıkların çözülmesi ve giderilmesinde, kas spazmı, tendon iltihabı, uykusuzluk ve nevrasteni durumlarında, kas krampları ve yaralanmalarda akut devreden sonra, migren, gerilim tipi ve hipertansiyona bağlı baş ağrılarında, ağrılı adet dönemlerinde, kabızlıkta ve ağrılı noktalarda uygulanabiliyor.

Masaj Çeşitleri: Klasik masajın sınıflandırmasında dinlendirme, tedavi ve spor masajı olmak üzere üç alt grubun tanımı yapılmıştır.

a) Dinlendirici Masaj: Günlük yorgunlukların çıkarılması ve toksinlerin atılması için ister sauna sonrası istenirse günün herhangi bir saatinde yapılan masajlardır. Daha çok masaj salonlarında tatil köylerinde yapılan masajlardır

b) Tıbbi Masaj : Tedavi amacıyla yapılan masajlardır. Bir doktor tarafından yönlendirilen ve eğitim almış masörler tarafından yapılan masajlardır. Merkezimizde en çok uygulanan masaj türüdür. Fizik Tedavi Uzman Hekimi’nin hastalığın özelliğine göre fizik tedavi protokolüne dahil ettiği masaj türüdür.

c) Spor Masajı:Sporcuların fizyolojik ve fizik gelişmelerinde etken olan bir masaj şeklidir. Genellikle kulüp masörleri tarafından belirli programlar dahilinde uygulanır.

Klasik masaj dışında iseThai masajı, Derin Doku Masajı, Refleksoloji, Aromaterapi, Spor Masajı, Anti Selülit Masajı, Lenf Drenaj, gibi birçok masaj bulunmaktadır. Ancak masajın adından çok amaca yönelik olması ve ehil ellerde yapılması önemlidir.

Merkezimizde Masaj

Merkezimizdeki esas uygulama tıbbi masajdır. Tıbbi masaj doktorun teşhisine ve ihtiyaca göre reçete ettiği hastalara uygulanmaktadır. Ancak tamamlayıcı ve dinlendirici olarak hastalarımızın talebine yönelik masaj da yapılabilmektedir. Kronik ağrı, akut ağrılı kas spazmları veya dolaşım problemlerinde tıbbi (terapötik) masajı öneriyoruz. Kliniğimizde önceden tanı almış veya fizik tedavi programına girmişseniz ihtiyaç halinde doğrudan masaj randevusu alabilirsiniz. İlk kez geliyorsanız önce uzman doktorumuzun sizi muayene etmesini isteriz. Masaj uzman fizyoterapistimiz tarafından, tıbbi ihtiyacınıza göre çeşitli disiplinlerin (klasik, akupresor, aromaterapi,lenf drenajı, konnektif doku masajı, transvers doku masajı, refleksoterapi) sentezi şeklinde uygulanır.

Tıbbi masaj uygulamalarımız;

Klasik bölgesel masaj: Özellikle kas iskelet sisteminin ağrılı rahatsızlıklarında fizik tedavinin tamamlayıcı bir parçasıdır. Fibromiyalji, bel-boyun-sırt tutulmaları, eklem rahatsızlıkları, burkulmalar, protez ameliyatları ve kırıklar sonrası rehabilitasyon uygulamalarında yapılacak tıbbi masaj uygulamaları tedaviye büyük katkıda bulunacaktır.

Konnektif doku masajı: Vücuttaki deri altı bağ dokular (konnektif dokular) sinirsel olarak iç organların sinir sistemiyle bağlantılıdır. Dolayısıyla çekme esnetme şeklinde konnektif dokuya yapılan bu masaj dolaşım sistemi hastalıkları, iç organ ağrıları, baş ağrıları ve özellikle migren gibi hastalıklarda son derece etkilidir.

Refleksolojik masaj: Refleksoloji uzakdoğu kökenli olup özellikle ayak masajı ile tedavi yöntemidir. Ayak ve ellerde bedenin tüm organlarına karşılık gelen refleks noktalarına el ve parmakla uygulanan bir tekniktir. Bir diğer tarifle Refleksoloji; ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vücudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesidir. Refleksoloji ‘denge’ sağlayan bir terapidir. Refleksoloji terapisi, kişinin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar ve kişiye doğal dengesini kazandırır.

Lenf Drenaj masajı: Vücutta metabolik olaylar sonucu hücreler arasında dokularda oluşan sıvıyı lenf damarları boşaltır. Aşağıdaki şekilde vücudun lenf damar sistemini görmektesiniz.

Bu sistemin bir şekilde tıkanması veya çalışmaması durumunda dokularda şişme meydana gelir. En sık bacak ve kol lenf damarlarında tıkanıklık oluşur. Bu durum genellikle doğuştan veya sonradan olan lenf damar hastalıkları veya onkolojik hastalıklar sonrasında görülür.

Tedavide özel lenf drenaj masajı yapılır.

FAZ-1: Manuel lenf drenajı, lenfanjiomotorik denilen lenf hareketlerini arttırarak sıvının lenf ödemli bölgeden en yakın lenf sıvısı emilim bölgelerine boşaltılması için yapılan özel bir tekniktir. Manuel lenf drenajı bir masaj yöntemi değil, boşaltım yöntemidir. Klasik masaj ile karıştırılmamalıdır. Lenf ödemli bölgeye klasik masaj yapılması hastaya faydadan çok zarar verebilmektedir. Masajı takiben otomatik kompresyon cihazları kullanılabilir.

Cilt Bakımı: Ödem nedeniyle cildin nemi azalmıştır. Hasta düzenli olarak cilt bakımını yapmalıdır.

Kompresyon: Manuel lenf drenajını takiben açılan lenf kanallarından sıvının boşaltılmasına devam etmek ve sıvının tekrar birikmesini önlemek için özel teknikle bandajlama yapılır.

Egzersiz: Hastaya özgü egzersiz programı ile kas eklem pompası aktive edilir ve ödemin boşaltımı desteklenir.

FAZ 2: Bu faz hasta için koruma dönemi olarak değerlendirilebilir. Ödemin geri dönüşünü engellemek için haftada 2-3 kez manuel lenf drenajı uygulaması ve kompresyon için hastaya özel tasarlanan bası giysisinin kullanılması gerekmektedir.

Selülit masajı:

Obezite rehabilitasyon programımızın bir parçası olarak yapılır. Zayıflama ve bölgesel incelme amacıyla oluşturulan kişisel programları tamamlayıcı bir masaj türümüzdür. Selülit Masajıyla; Lokal dolaşımı ve lenf drenajını arttıran masaj manevralarıyla yağ hücrelerinin volümlerinin azalması sağlanır. Selülit masaj tekniği ile cilt altı, derin yağ tabakaları ve kaslar etkilenir.

//]]>