Lokal Enjeksiyonlar

Lokal enjeksiyonlar, kas iskelet sistemi ağrılarında sıklıkla kullandığımız etkin bir tedavi yöntemidir. Avantajı genellikle tek doz enjeksiyon uygulamasıyla kısa sürede iyileşme sağlaması, tek doz kullanıma bağlı olarak ilaç yan etkilerinin en düşük düzeyde olmasıdır.

Uygulamalar

Omuz: Omuzda oluşan kas tendon problemleri tek doz düşük doz steroid uygulamasıyla kısa sürede çözülebilmektedir. Omuzda gelişen hareket kısıtlılıklarının açılmasında fizik tedaviye ek olarak enjeksiyon uygulamaları yapılmasıyla daha ağrısız ve kısa sürede açılma sağlanmaktadır. Başlıca enjeksiyon yapılan hastalıklar;

  • Rotator kuf sendromu
  • Bisipital tendinit
  • Adezif kapsülit
  • Subakromial bursit
  • Akromioklaviküler eklem bozukluğu

Dirsek: En sık golfçü ve tenisçi dirseğinde lokal enjeksiyon yapılır. Tek ve ufak doz steroidle problem genellikle tamamen halledilebilmektedir.

El-Bilek: 

a) Karpal Tünel Sendromu:Bilekte sinir sıkışması vardır. Bilekten sinirin sıkıştığı kanala yapılan enjeksiyonla uzun vadeli tedavi sağlanabilmektedir.

b) Dupuytren Kontraktürü : Avuç içinde tendonlarda oluşan nodüle bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığı, nodüle yapılan enjeksiyonla çözülebilmektedir.

Tetik parmakta aynı şekilde tek doz enjeksiyon tedavisiyle çözülebilmektedir.

Kalça: Kalça eklemi veya eklem çevresinde oluşan problemlerde problemin tipine göre yapılan lokal enjeksiyonlar büyük yarar sağlayabilir. Ancak kalça gibi büyük eklemlerde ilk seçenek enjeksiyon değildir. Fizik tedavi uygulamalarından yeterince sonuç alınamazsa düşünülmelidir.

Diz: Diz eklemi vücut ağırlığı taşıyan ve bu yüzden en çok etkilenen eklemlerin başında gelir. Erken dönem kireçlenmelerde hyoluronik asit enjeksiyonları kireçlemenin yavaşlamasını sağlamaktadır. Ancak bu enjeksyiyon eklem kıkırdağı tam olarak dejenere olmadıysa uygulanmalıdır. Geç dönem kireçlemelerde fazlaca faydası olmaz. Geç dönemlerde ise lokal steroid uygulamaları Fizik Tedavi uygulamalarından yeterince cevap alınmazsa uygulanabilir ve uzun dönemli ağrılarda azalma sağlar.

Ayak-Ayak Bileği:

//]]>