Sigara Bırakma

SİGARA BAĞIMLILIK TEDAVİSİ:

Nedir: Sigara yüksek oranda bağımlılıa görüntüsü şeklinde ters çevrilerek vücuda gönderilir. Bu sayede vücutta fiziksel bağımlılık sıfırlanır. Bu sayede sigara bırakmaya karar vermiş hastaların bırakma sürecinde yaşayacakları yoğun yoksunluk, sinirlilik, dikkat ve konsantrasyon bozuklukları gibi semptomlar görülmez.

Başarı oranı nedir: Sigara bırakmada etkinliği tüm dünyada kanıtlanmış olan ilaçların 1. ay sonunda sigara bırakma oranları %45-50, 3. ay sonunda ise %30-35 tir. Mora  yöntemiyle yapılan çalışmalarda ise bu oranlar 1. ay sonunda %65-70, 3.ay sonunda %50-60 olarak bulunmuştur.

Bırakmada başarısız olunan %30-40 lık vakada ise psikolojik bağımlılığın çok daha fazla olduğu ya da bağımlılığın arka planında psikolojik sorunların olduğu görülmektedir. Bu yüzden sigara bırakma konusunda ilk şart bırakmaya kesin olarak kararlı olmaktır.  Sigarayı bırakmaya karar vermiş, hatta birkaç kez denemiş ancak sigara bırakma esnasında oluşan yoksunluk semptomlarını yoğun yaşayan, sinirlilik, dikkat ve konsantrasyon bozuklukları ile başa çıkamayan kişilerin destek için Mora  terapisine başvurmaları yerinde olacaktır. Unutulmamalıdır ki sigara, içilen yıllar içerisinde birçok duygu ve davranış kalıbı ile bütünleşmiştir.  Yıllarca her yenen yemekten, içilen çay ve kahveden sonra sigara yakılmıştır. Üzülüp sinirlendiğinde de, sevinip coşulduğunda da yakılmıştır. Bu yüzden sigara isteği fiziksel olarak vücuttan silinse dahi yıllarca yerleşen şartlı refleks sigarayı çağırır. Bu bazan içtiğiniz bir kahve ya da bir kadeh içki olabilirken bazan da bir sinirlilik anı olabilir ve çok sinsidir.  Bu psikolojik bağımlılığın da tamamen silinmesi yaklaşık 2 yılı bulur. Bu süre içerisinde boş bulunup içilecek tek sigara süreci başa döndürecektir.

Nasıl yapılır: Sigara bırakmaya karar vermiş olarak başvurmadan 2 gün önceden itibaren vücudu detoxa hazırlamak için şunları yapmanız gerekir;

  • Günde en az 3 lt su içilmelidir.
  • Sabah akşam mutlaka duş alınmalıdır
  • Mümkünse hamam sauna gibi yerlerde ter atmalıdır
  • Alkol kesinlikle kullanılmamalıdır
  • Çay, yeşil çay, kahve vb kafein içeren içecekler en az bir gün önceden itibaren içilmemelidir.
  • Tedaviye gelirken yanında her zaman içtiği sigaradan en az iki tane getirmelidir.

Tedavinin hemen öncesinde 2 adet yarım sigara içirilir. İçilmiş olan sigaranın külleri ve izmariti iki ayrı küçük cam şişeye konularak Mora cihazının iki ayrı kanalına konulur. Cihazın elektrotları eller, ayaklar, baş, karın ve enseye yerleştirilir ve 75 dakika süren elektromanyetik titreşimler belirli bir program dahilinde çeşitli modlarda vücuda gönderilir. Tedavi bitiminde madeni para büyüklüğünde bir çip göbek altına yerleştirilir. Bu çip tedavi frekanslarını içermektedir ve vücuda 1 ay boyunca tedaviyi hatırlatacaktır. Bir damlalıklı şişede ise tedavi frekanslarını içeren bir sıvı verilir. Eğer hasta sigara isteği duyarsa bu şişeden bir damla dil altına damlatması yeterli olacaktır.

Tedavi sonrasında da özellikle ilk 10 gün detox amacıyla hastaların bol su içmesi, sık duş yapması, sauna ve hamama gitmesi uygun olur. Tedavi sonrası ilk 3 gün alkol kullanılmaması, meyve çayları içilmesi uygun olacaktır.

Hastalarla 3 , 7 , 14. Günler ve 1 ile 3. aylar görüşme yapılır. Bu süre içerisinde sigara isteği yoksa birşey yapmaya gerek yoktur. Sigara içme isteği yoğun bir şekilde olur ise hastaya destekleyici ek bir seans uygulanır. Eğer kişi sigara içmiş ise tedavi başa döner. Ancak hastaların %65 inde ek seansa ihtiyaç duyulmamakta tek seansla sigara bırakılabilmektedir. %20 sinde ise tek bir seans ek destek tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

//]]>