Spondiloz (Kireçlenme)

 

Nedir: Omurgalar arasındaki disklerin ve faset eklemler arasındaki eklem kıkırdaklarının yıpranıp dejenere olmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu dejenerasyon süreci sonunda oluşan kemik çıkıntılar sinir kanalının daralmasına ve sinir basılarına neden olur.

Neden Olur: Omurgalara fazla yük binmesi sonucu oluşur. Omurgalara fazla yük binmesi ise ya kişinin vücut ağırlığının normalden fazla olmasına veya sırt omurlarında mekanik bir bozukluk olmasına bağlıdır.

Belirtileri Nelerdir: Oturmakla ayakta durmakla artan, dinlenmekle kısmen azalan kronik ağrılar en önemli belirtisidir.

Nasıl Olur: Omurgalar arasındaki diskler 30 yaşından sonra sıvı içeriğini kaybederek büzüşmeye başlar, faset eklemler arasında yer alan kıkırdak ta yavaş yavaş dejenere olmaya başlar. Bu yapıların dejenere olmasıyla vücut ağırlığını karşılamak için kemikler yüzey alanını arttırırlar ve genellikle omurga köşelerinde osteofit adı verilen yeni kemik çıkıntıları oluşur.

Hangi Yaşlarda Görülür: Genellikle 40-50 yaşlarından sonra başlar. Ancak hazırlayıcı sebepleri olanlarda daha erken de görülebilir.

Kimlerde Sık Görülür: Obez kişilerde, sırtında skolyoz gibi mekanik bozukluğu olanlarda daha sık görülür.

Nasıl Tedavi Edilir:

  1. Fizik Tedavi: İyileşmenin uyarılması, kanlanmanın arttırılması sinirlerin rahatlatılması, kasların güçlendirmesi için Lazer, manyetik alan ultasound ve çeşitli elektrik akımları uygulanır.
  2. Nöral Terapi: %0,5-1 Prokain veya lidokain solüsyonlarının enjesiyonları ile sırt bölgesini kumanda eden sinir sisteminin regüle edilmesidir. Bu sayede bölgenin lokal asiditesi azalır, kanlanma ve lenfatik drenaj artar, kaslarda oluşmuş olan tetik noktalar gevşer varsa yansıyan ağrılar elimine edilir.
  3. Lokal Ozon enjeksiyonu: Yıpranmış dejenere olmuş yapıların oksjenasyonunu ve iyileşmesini uyarmak için yapılır. Haftada 2 defa olmak üzere 6-8 seanslık uygulamalarla belirgin rahatlama sağlar. Ağrısı çok fazla olan enflamasyonu yoğun olan kişilerde tercih edilir.
  4. Egzersiz: Bel çevresi kaslarının güçlendirilmesi, esnekliklerinin arttırılması belin stabilitesine katkıda bulunacaktır. Bu yüzden günde en az iki defa üçer setten oluşan egzersiz programları düzenlenir.
//]]>