Boyun Kaslarının Tetik Noktaları

Tetik nokta nedir: Kaslar kas liflerinin birbiri arasından kayma hareketi yapmasıyla kasılır ve gevşerler. Bu kayma hareketinin çeşitli sebeplerle kitlenmesi sonucu kas üzerinde oluşan ağrılı sertliklere tetik nokta (triger point) denir. Halk arasındaki deyişiyle kulunç. Bel ağrısı, baş ağrısı gibi birçok ağrının gizli sebebidir.

Neden olur: Kasların yanlış yüklenmesi, postür bozuklukları, ters hareketler gibi mekanik sebeplerle oluşur. Ancak Magnezium eksikliği, hipoksi, latend asidoz gibi hazırlayıcı biyokimyasal sebepler de çoğu kez altta yatan faktörlerdir.

Nasıl belirti verir: Kaslar etrafını saran fasya adı verilen bir zarla birbirleriyle bağlantı halindedir. Bir kasta oluşan tetik nokta fasya bağlantıları aracılığıyla beklenmeyen diğer birçok kasta ağrıya sebep olabilir.  Örneğin boyunda oluşan bir ağrı sırttaki bir problemden kaynaklanıyor olabilir.

Boyun Ağrısına Neden Olabilen Kaslar ve Tetik Noktaları:Aşağıdaki resimlerde X işareti tetik noktanın kasta oluştuğu yeri,  mavi renkli alanlar ise ağrının olduğu bölgeleri göstermektedir.

Nasıl Anlaşılır: Tamamen doktorun bilgi ve becerisine bağlıdır. Herhangi bir görüntüleme veya tetkik yoluyla anlaşılmaz. Eğer doktorun bu konuda yeterli bilgi ve öngörüsü yoksa veya hasta iyi muayene edilmediyse boyun ağrısına çoğunlukla boyun fıtığı teşhisi konulur. Çünkü Çekilen boyun MR ların %90’ında az veya çok fıtık görüntüsü vardır.

Nasıl Tedavi Edilir: En iyi yöntem nöral terapi tekniğiyle yapılan tetik nokta enjeksiyonu ve germedir. Tespit edilen kasa birkaç cc. Nöral terapi solüsyonu yapılır ve ardından aynı kas post izometrik relaksasyon tekniği ile gerilir. Kasın başlangıç ve bitiş noktalarına enjeksiyon ile segmental terapi de tedaviye dahil edilir.

Alternatif olarak ultrasound veya lazer uygulandıktan sonra da germe yapılabilir.

Eğer muayenede bir eklem blokajı ve serbest yön tayini yapıldıysa manuel terapi de tedaviye eklenir.

//]]>