Boyun Düzleşmesi

Nedir: Boyun omurları arasındaki normal biyomekanik yerleşim gereği oluşan arkaya doğru olan içbükey eğriliğin kaybolması halidir.

Neden Olur: İnsanın evrimsel süreçteki doğal yapısı oturmak üzerine değildir. Fakat modern çağ insanlarının çoğu oturarak çalışmaktadır. Ofis çalışanlarının çoğu günde 8-10 saati bilgisayar karşısında geçirmekte, bununla da yetinmeyip evde de aynı düzeni sürdürmektedir. Sürekli başın ağırlık ekseninin öne doğru durması sonucunda da omurlar arasındaki normal biyomekanik dizilim bozularak düzleşme ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde omurgadaki genel postüral bozukluklar, travmalar, zorlanmalar da etken olabilir.

Ne Zararı Var: Boyun düzleşmesinin kendisi bir hastalık değildir. Ancak uzun süre devam etmesi halinde omurgadaki yük aktarımı bozulmuş olduğundan omurlar arasındaki disklerde dejenerasyon, fıtık, kireçlenme, bağlarda zorlanma ve tutulmalara bağlı ağrılı problemlere yol açabilir.

Nasıl Anlaşılır: Sadece kişinin duruşu görsel olarak muayene edilerek anlaşılabilir. Röntgen filmlerinde düzleşme net olarak görülebilir.

Nasıl Tedavi Edilir: Kişide ağrılı bir boyun yoksa sadece duruş önerileri ve egzersiz yeterlidir.

Ofiste otururken sırt sandalyeye yaslanmış ve baş dik konumda olmalıdır.  Monitör yüksekliği başı öne eğmeyi gerektirmeyecek şekilde göz hizasında olmalıdır. Sandalye yüksekliği dizler kalça ile aynı seviyede olacak şekilde olmalıdır. Eğer sandalye yüksekliği ayarlanamıyorsa ayaklar altına yükseklik konulmalıdır. Kalça açısı 90 derece diz açısı da 70-90 derece olmalıdır. Dirsek desteklenmeli ve açısı 90 derece olmalıdır. El bileği ise düz konumda olmalı gerekirse bilek alttan bir pad ile desteklenmelidir.

Egzersiz oturarak yapılabildiği gibi yatarak ta yapılabilir. Boyuna bir terabant yerleştirilir eller ile bant öne doğru çekilirken kafa geriye doğru ittirilerek direnç verilir, 5 e kadar sayılıp gevşenir. Bu hareket 10 defa yapılır. 10 tekrarlı hareket aralara  ikişer dakika dinlenme konularak 3 set halinde yapılır. Sabah , öğle, akşam tekrarlanır.

Hastanın boynu ağrılı ise önce boyun ağrısın geçirilmesi gerekir. Bu durumda ağrıya sebep olanın sadece bir zorlanma mı yoksa fıtık kireçleme gibi bir problem mi olduğu ayırt edilmelidir. Saptanacak patolojiye göre fizik tedavi, antalgic trak, manuel terapi, nöral terapi proloterapi, lokal ozon enjeksiyonu uygulanabilir. Bkz. Boyun ağrılarında tedavi

Yatış Pozisyonu ve Yastık: Yastık boyun boşluğunu dolduracak boyun destekli bir yastık olmalıdır. Yan ya da sırt üstü yatışta boyun boşluğu destekleniyor olmalıdır.

//]]>