Sakroiliak Disfonksiyon

SAKROİLİAK DİSFONKSİYON

Nedir: Omurga ile pelvisin (leğen kemiği) bağlantısını sağlayan ve vücut ağırlığını bacaklara aktaran eklem olan sakroiliak eklemin problemlerine bağlı oluşan ağrılardır.

Sıklığı Nedir: Tüm bel ağrılarının %45 ini oluşturur. Bel ağrılarının en sık sebebi sanılan bel fıtığının, bel ağrılarının sadece %5-10 oranında sebebi olduğu düşünülürse bu oran oldukça yüksek bir orandır. Diğer bir deyişle beli ağrıyan her iki kişiden birinde sebep sakroilak disfonksiyondur.

Sebebi Nedir:  Sakroilak eklem vücut ağırlığını bacaklara aktaran ve yük taşıyan bir eklemdir. Bu yüzden zorlanmalara oldukça açık bir eklemdir.

  1. Sakroiliak bölge zorlanmalara açık bir bölgedir. 
  1. Asimetrik duruş ve oturuş, bacak kısalıkları, omurga eğrilikleri, kas imbalansları gibi mekanik problemler hastalığa zemin hazırlar.
  2. Sakroiliak eklemle bağlantısı olan kalça kasları, bel ve sırt kaslarında oluşan tetik noktalar da etken olabilir.
  3. Bu bölge ligament denilen bağlardan oldukça zengindir. Bu bağların zorlanması, dejenere olması ve gevşemesi de problemin en önemli sebeplerinden birisidir.
  4. En önemli sebeplerden biri de çene problemleridir. Çenenin dişlere bağlı kapanma defektlerinde çene ekleminde bozulma oluşur, bu bozulma fasia zinciri aracılığıyla karşı sakroiliak ekleme yansır.
  5. Aynı şekilde boyun ve sırt problemlerinde de böyle bir yansıma olabilir.
  6. İltihabi romatizmal hastalıklar sakroiliak eklemi tutabilir bunlardan en önemlisi ankilozan spondilittir.

Belirtileri Nelerdir:

Tutulan tarafta bel ağrısı vardır. Ağrı özellikle uzun süre oturmakla artar. Bel hareketlerinde kısıtlanmaya neden olabilir. Ağrı kalçaya bacağa vurabilir. Bu yüzden bel fıtığı sanılabilir. MR görüntülerinde de hafif bir bel fıtığı varsa direk fıtık tedavisine başlanan hatta ameliyat edilen vakalar çoktur.

Nasıl Tanı Konulur:

% 95 inde tanı muayene ile konulabilir. Muayene bulguları çok tipiktir. Tutulan sakroliak eklem hareketliliğinin azaldığını gösteren muayene testleri pozitiftir. Ağrı uyarı testleri ile eklemin kısıtlı ve serbest yönleri anlaşılabilir.Bağ (ligament) muayenesiyle problemli bağlar saptanabilir. İltihabi romatizmal hastalıklara bağlı olan ağrılar ise zaten gece ağrısı olması, sabah katılığı olması, kronik olması ile baştan ayrılır. Bu durumda kan testleri ve sakroiliak MR görüntüleme gereklidir.

Tedavide Ne Yapılır: Tedavi muayene bulguları sonucunda tespit edilen sebebe göre değişir.

Öncelikle Sakroiliak Blokaja neden olabilecek bağlantılı kaslarda tetik noktalar araştırılır. Tetik nokta saptanırsa Nöral Terapi solüsyonuyla (seyreltilmiş prokain) tetik nokta enjeksiyonu ve post izometrik germe egzersizleri uygulanır.

Bağ muayenesi ile bağlarda problem tesbit ediliyorsa bağlara da nöral terapi solüsyonu yapılarak ağrı hafızası silinmelidir. Ligamentler vegetatif sinir sistemi açısından son derece zengin yapılardır.Ligament hasarlarını onarmak, ligamentleri güçlendirmek için Proloterapi enjeksiyonları da uygundur.

Eklem blokajı saptanırsa Manuel Terapi ile açılmalıdır.

Probleme neden olan çene eklemi patolojisi saptanırsa deneyimli bir diş hekimi le konsülte edilmelidir.

Boyun ve sırt omurlarında saptanabilecek blokajlar da manuel terapi le açılmalıdır.

//]]>