Ligament Zorlanmaları

LİGAMENT ZORLANMALARI

Ligament Nedir: Kemikleri birbirine bağlayan kollagen liflerinden yapılmış sağlam bağlardır. Bu bağlar iskelet sisteminin ve vücudun biyomekanik olarak stabil olmasını sağlar. Sinir liflerinden oldukça zengindir, dolayısıyla biyomekanik problemlerin merkezi sinir sistemine hemen aktarılmasını sağlarlar.

Ligament Zorlanması Nedir: Ligamentlerin anormal yüklenmesi sonucunda kemiğe yapışma noktalarındaki liflerde mikro yırtıkların oluşmasıdır. Sinir liflerinden oldukça zengin olduğundan dolayı oldukça ağrılıdır.

Belirtileri Nelerdir: Bel ağrısı ile birlikte kalçaya, uyluğa, bacağa vuran ağrıları olur. MR görüntülemede fıtık varsa fıtık ağrısı sanılarak yanlış tedavi verilebilir. Ayırıcı tanı için her ikisinin farklı muayene bulguları vardır.

Nasıl Anlaşılır: Ağrının ligamente bağlı olduğu sadece muayene ile anlaşılabilir. Her ligament için ağrı provakasyon testleri vardır. Ligamnetlerin yapışma noktaları son derece hassastır ve üzerine basıldığında yansıyan ağrı oluşabilir.

Nasıl Tedavi Edilir: Bu bağların tamir edilebilmesinin en önemli yolu proloterapidir. Proloterapi bir enjeksiyon yöntemidir. %10-20 yoğunluktaki dextroz (şekerli serum) ile bağların kemiklere tutunma noktalarına enjeksiyon yapılır. Bu enjeksiyon o bağlarda bir tamir mekanizmasının tetiklenmesine neden olur. Ayda bir yapılan ortalama 3-4 seans proloterapi ile kalıcı bir tedavi sağlanabilmektedir.

//]]>