Bel Tutulması (Strain)

Nedir: Ani-ters bir hareket, ağır kaldırma veya travma sonucunda belin kas, tendon veya ligamenlerinde zedelenmesine bağlı oluşan ileri derecede ağrılı ve hareket kısıtlılığı halidir. Bazan önemli bir zedelenme olmaksızın sadece eklem blokajı gelişmesine bağlıdır.

Neden Olur: Her ağır kaldıranda ya da ani hareket yapanda bel tutulmaz. Neden bazılarında bel tutulması olmakta bazılarında ise olmamaktadır. En önemli faktör belin biyomekanik yapısının bozulması ve yumuşak dokuların esnekliğini yitirmesidir. Bunun da en önemli sebebi sedanter yaşam tarzıdır. Modern yaşam tarzında insanlar saatlerce oturarak çalışmakta çok az hareket etmektedirler. Bu yüzden de yumuşak dokular esnekliğini, kaslar da gücünü kaybetmekte, gereğinde fazla kilo alınmakta bele binen yük artmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir: Basit tutulmalar birkaç gün içerisinde istirahatle geçer. Genellikle antienflamatuar ilaçlar ve kas gevşeticiler önerilse de birkaç günden fazla kullanmak vücudun tamir mekanizmalarını engelleyeceğinden önermiyoruz. Eğer birkaç gün içinde geçmiyorsa vücudun tamir mekanizmalarının tıkandığı ve yardıma ihtiyacı olduğu anlamı çıkar. Böyle durumlarda en iyi tedavi bölgenin kan akımını ve lenf drenajını arttırmak için Nöral Terapi enjeksiyonlarıdır. Oksijenlenmeye arttırmak ,hücre  iyileşmesini desteklemek için lokal ozon enjeksiyonu da ilave edilebilir. Çoğunlukla 1-2 enjeksiyonla problem çözülmektedir.

Muayenede eklem blokajı ve serbest yön saptanıyorsa manuel terapi tedaviye eklenmelidir.

 Ancak yaş ileri, kilo fazla ve kaslar güçsüz ise, bel birden fazla ve sık sık tutuluyorsa belin daha kapsamlı ele alınması gerekir. Bu durumda biyomekaniği düzeltmek için fizik tedavi, kasları güçlendirme, postür egzersizleri gerekir. Ligamentlerin güçlendirilmesi için ise proloterapi enjeksiyonları önerilir.

//]]>