Bel Kayması

BEL KAYMASI (SPONDİLOLİSTEZİS)

Nedir: Bel kayması düzenli bir şekilde ve kuvvetli bağlar ile sıkıca birbirine bağlanmış bel omurgalarının birbiri üzerinden kayması olayına denir. 4 derecesi vardır. Üstteki omurganın alttaki omurgaya göre kayması omurga gövdesi ön arka çapının %0-25 i ise 1. Derece, %25-50si ise 2. Derece, %50-75 ise 3. Derece, %75-100 ise 4. Derecedir.

Neden Olur: Doğumsal, travmatik, dejeneratif, kemik erimesi veya enfeksiyon, tümör, kemik hastalıkları gibi bir hastalığın omurgayı tutması sonucu olabilir.

Sık Rastlanır mı: Bel ağrılı hastaların sadece %5 inde saptanır. Toplumda bel fıtığı sıklıkla hatalı olarak bel kayması olarak adlandırılmaktadır fakat iki hastalık tamamen birbirinden farklıdır.

Belirtileri Nelerdir: Hafif kaymaların çoğu belirtisizdir, grafilerde tesadüfen saptanır. Ancak ileri vakalarda veya hafif vakalarda da yaşın ilerlemesi ve kireçlenme gibi hastalıkların eklenmesiyle özellikle uzun süre ayakta durma ve geriye doğru esnemeyle artan, dinlenmeyle azalan ağrı, ileri vakalarda sinir kökünü sıkışmasına bağlı olarak bacak ağrısı, bacakta uyuşma güçsüzlük görülebilir.

Nasıl Anlaşılır: Basit bir röntgen filmiyle kolaylıkla teşhis konulabilir.

Nasıl Tedavi Edilir: Kaymanın derecesi ve hastada ortaya çıkardığı klinik bulgulara göre değişir. 1. ve 2. derece kaymalarda sinir basısına bağlı ayakta güç kaybı yoksa cerrahi olmayan yöntemler uygulanır. Bunlar bel bölgesine fizik tedavi uygulaması, bel kaslarının güçlendirilmesi ve korseleme olarak özetlenebilir. 1. ve 2. derece kaymalarda eğer ayakta güç kaybı başlamışsa veya güç kaybı henüz olmasa bile 3. ve 4. derece kaymalarda cerrahi olarak omurgaların sabitlenmesi önerilir.

//]]>