Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir: Beldeki omurlar arasında bulunan disk denilen yumuşak yapının, bulunduğu yerden omurilik kanalına taşmasına bel fıtığı denir.

Neden Oluşur: Fıtığın oluşmasında kilo, stres, hareketsiz yaşam, bünyesel ve yapısal faktörler, duruş ve oturuş bozuklukları, beli yanlış kullanma ve ağır kaldırma gibi faktörler yer alır.

Belirtileri Nelerdir: En önemli belirtisi bel ve bacak ağrısıdır. Fıtığın bacağa giden sinire basmasına bağlı olarak bacak ağrısı tek veya çift taraflı olabilir. Bazan bel ağrısı olmadan da bacak ağrısı görülebilir. İlerleyen olgularda ayakta veya bacakta güçsüzlük gelişebilir. Çok ileri vakalarda ise nadiren kısmi felç ve idrar tutamama gibi belirtiler görülebilir.

 

 

Nasıl Teşhis Edilir: Muayene bulgularının yanı sıra MR görüntüleme ile fıtığın yeri ve derecesi kesin olarak saptanabilir.

Nasıl Tedavi Edilir:

 Bel fıtıklarının sadece %2-5’i ameliyatlıktır. % 95’i cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinden fayda görür. Merkezimizde Uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır;

  1. Antalgic Trak:  Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde 3 boyutlu çekme yapabilen robotik bel-boyun çekme (traksiyon) yöntemidir. (video) 3 boyutlu çekme sayesinde fıtık küçülür, sinir basısı ortadan kalkar ve belirtiler kaybolur. Yöntemin etkili olabilmesi için her gün fizik tedavi yapılarak dokuların esnekliği sağlanmalı, 2-3 günde bir de antalgic trak ile çekme yapılmalıdır. 10 seans antalgic trak uygulaması ile hastaların %85 inde iyileşme sağlanmaktadır.
  2. Lokal ozon uygulaması: Ozon gazının fıtıklı bölgeye enjeksiyon yoluyla haftada 2-3 defa uygulanması, fıtıklı bölgedeki ödemi ve iltihabı azaltır, fıtığı küçültür, hücre iyileşmesini tetikler ve oksijenlenmeyi sağlar.
  3. Nöral Terapi: %0,5-1 oranında seyreltilmiş lokal anestezik maddelerin(prokain, lidokain) çeşitli enjeksiyon teknikleriyle vücuda uygulanmasıdır. Burada amaç lokal anestezi oluşturmak değil sinirlerin hastalık hafızalarının silinmesidir. Hastalık öncesi vücut dengesinin yeniden sağlanması amaçlanır. Beldeki kasılmış kasların gevşetilmesi, hasar gören sinir hücrelerinin iyileşmesinin uyarılması, kanlanmanın ve lenfatik drenajın arttırılması sağlanır. Bu amaçla bel fıtıklarında ağrılı bölgeye cilte kuadl uygulamaları, faset eklem enjeksiyonları, ilgili kaslardaki tetik noktaların tedavisi, sıkışan sinir köklerine enjeksiyonlar, kaudal kanala (kuyruk sokumundan omurilik kanalına) uygulamalar yapılır.
  4. Proloterapi: Belin ana çatısını kemikleri birbirine bağlayan bağlar oluşturur. Fıtıkların oluşma sebeplerinden en önemlisi de bu bağlarda gevşemedir. Bu bağlarda gevşeme ve yıpranma ise sadece proloterapi yöntemi ile tedavi edilebilir. Bu yöntemde iğne ile bel bağlarının yapışma noktalarına ilaç içermeyen şekerli serum özel bir teknikle enjekte edilir. Bu enjeksiyon vücudun tamir mekanizmalarını tetikleyerek bel bağlarının tamir edilmesini sağlar.
  5. Fizik Tedavi: Dokuların antalgic trak ve egzersize hazırlanması, kanlanmanın arttırılması, ağrının azaltılması, iyileşmenin uyarılması için fizik tedavi uygulamaları da yapılmalıdır.

Ne Zaman Ameliyat Gerekir: %2-5 vakada cerrahi gerekebilir. Bu vakalar sinir baskısının fazla olduğu, ayakta kısmi güç kaybı gelişen vakalardır.

//]]>