Yüz Felci

Yüz Felci Nedir ?

Nedir: Yüz felci, yüz kaslarını çalıştıran yüz sinirinin hasarına bağlı olarak yüzün mimik kaslarının çalışmaması durumudur. Yüz sinirine fasial sinir veya 7. Kafa çifti adı verilir.

Neden Olur: Yüz sinirinin hasarlanması kafa bölgesinde geçirilen enfeksiyonlara (bademcik, üst solunum yolları, kulak, sinüs vb enfeksiyonları), yüz bölgesinin travmaları veya tümörlerine bağlı olabilir. İnmeye bağlı olarak ta gelişebilir.  Ancak en sık görüleni Bell paralizi denilen sebebi bilinmeyen yüz felçleridir. Her ne kadar sebebi bilinmiyor olsa da diyabeti, hipertansiyonu, metabolik problemleri olan hastalarda daha sık görülür. Bu hastaların ortak yanı regülasyon kapasitesi yani vücudun kendini onarma ve dengeleme kapasitesinin azalmış olmasıdır.

Belirtileri Nelerdir: Fasiyal sinirin hasarlanmasıyla tek taraflı bir yüz felci ortaya çıkar. Felçli tarafta yüz hareketlere katılmaz ve sarkar, gözlerini tam kapatamaz ve kaşlarını kaldıramaz. Bunun yanında, hiperakuzi (sesi fazla duyma), gözyaşı ve tükürük salgısında azalma, dilin 2/3 ön kısmında tat duyusunda azalma belirtileri ortaya çıkar.

Nasıl Tanı Konulur: Görünümü çok tipiktir. Klinik olarak tanı konulur. Ancak sebebe yönelik araştırma için MR görüntüleme, laboratuar tetkikleri ve sinirdeki hasarın derecesini gösteren EMG yapılması gerekir. Fakat EMG ancak üçüncü haftadan sonra sonuç verir.

Hangi Bölüme Gitmek Gerekir: Felç ilk oluştuğunda tanı ve ayırıcı tanı için nöroloji kliniklerine başvurmak gerekir. Daha sonraki safhalarda nörolojinin yönlendirmesiyle gerekiyorsa beyin cerrahi, KBB ve fizyoterapi için de fizik tedavi kliniklerine başvurulur.

Nasıl Tedavi Edilir: Felcin oluşmasından sonraki birkaç haftalık akut fazda sinirde oluşan ödemi azaltmak için genellikle kortizonlu ilaçlar kullanılır. Fizik tedavi kliniklerinde ise felç olan kasların erimesini engellemek için elektrik uyarısıyla felçli yüz kasları çalıştırılır. Bu uygulama yapılmaz ise yüz kaslarında zamanla çalışmamaya bağlı erime gelişir ve sinir iyileşse bile çalıştıracak kas bulamadığından yüz felci kalıcı olabilir.

Kliniğimizdeki Regülasyon tıbbı bakış açısına göre ise yüz felcinin oluşmasında tüm vücudun genelinde sistemsel bir aksama hakimdir ve vücudun regülasyon kapasitesi yani kendini onarma gücü belirgin olarak düşmüştür. Bu sistemsel aksama diğer kafa çiftleri ve dolaylı olarak ta fasial sinirde yüklenme ile felce neden olur. Regülasyon kapasitesi ise kliniğimizde Reviquant testiyle ölçülebilmektedir. Ölçümlerin sonucuna göre hangi sistemde (sindirim, hormonal, santral, stres vb) yüklenme varsa o sistemin düzeltilmesine yönelik tedaviler düzenlenmektedir. Bu tedaviler;

  • İlaç formatındaki besin destekleri ve detoks ürünleri
  • Beslenmenin düzenlenmesi,
  • Asit baz dengesinin alkali serumlarla dengelenmesi
  • Lokal anestetik enjeksiyonları ile regülasyonun düzeltilmesi ve fasial sinirdeki yüklenmenin azaltılmasından oluşmaktadır.

Bu arada hastanın yüz kaslarında erime olmaması için fizik tedavisine de erkenden başlanmaktadır.

Regülasyon bakış açısına göre bütüncül bir yaklaşımla tedavi edilen hastalarda iyileşme, sadece yüz felcinde değil, bunu oluşturan altyapıda, yani vücudun bütününde de bir iyileşme olmaktadır.

//]]>