Parkinson

Parkinson Nedir: Kaslarda esneklik kaybı, denge koordinasyon problemleri, hareketlerde yavaşlama, ellerde titreme ve yürüme güçlüğüyle seyreden kronik bir hareket sistemi hastalığıdır.

Neden olur: Nörodejeneratif hastalık grubundan bir hastalıktır. Beyinde hareketlerin koordinasyonunu ve kas gerginliğini ayarlayan bazal ganglion adı verilen merkezin harabiyetine bağlı dopamin adlı bir maddenin eksikliği sonucu oluşur. Bu harabiyetin sebebi net olmamakla birlikte bağırsak disfonksiyonuna eşilik eden vücudun kronik ve toksik yüklenmeleri ile metabolik dengesizliklerin olduğuna dair önemli kanıtlar mevcuttur.  

Kimlerde Görülür: 50 yaşın üzerindeki nüfusun ortalama %1’inde Parkinson hastalığı ortaya çıkabilir. Erkelerde bayanlara göre 1,5 kat fazla görülür.

Nasıl Seyreder: Hastalığın ağırlığı ve belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazı hastalarda vücut katılığı ön plandadır, bu hastaların hareketleri çok yavaşlamıştır, oturdukları yerden kalkmakta, yürümekte zorlanırlar. Bazı hastalarda titreme ön plandadır, ellerdeki titremeden dolayı yemek yiyemezler yazı yazamazlar, günlük öz bakım aktivitelerini yapmakta zorlanırlar. Bazı hastalarda ise denge koordinasyon problemi ön plandadır, sık düşmeler görülür dengelerini sağlamakta güçlük çekerler. Hastalığın ağırlık derecesi de kişiye göre değişir, bazılarında çok hafif bulgularla seyrederken bazıları kişi bağımlı hale gelebilir.

Nasıl Tedavi Edilir: Hastalık genel olarak nöroloji kliniklerince takip edilir ve eksik olan dopamin maddesi ilaçlarla yerine konulmaya çalışılır. Bunun yanında kaslarda oluşan katılığı gidermek için gevşetici ilaçlar önerilir. Ancak ilaç tedavisine rağmen maalesef yürüme, yemek yeme, banyo yapma gibi günlük yaşam aktivitelerinde güçlükler giderek ilerlemektedir, bu yüzden ilaç tedavilerine ilaveten fizik tedavi kliniklerinde rehabilitasyon da yapılması gerekir. Ayrıca bütünsel bakış açısıyla hastalığa yol açan bedensel iç  düzensizliklerin de dengelenmesi esastır. Bu amaçla hastanın beslenmesi ve bağırsak florası, hormonal dengesi regülasyon tıbbı uygulamaları ile düzeltilir, toksik yüklerden arınması için detoks planlaması yapılmalıdır.

Rehabilitasyonda Neler Yapılır: Rehabilitasyonda her hastanın bulguları farklı olacağından kişiye özel program çizilir. Postürü düzeltmek, kasları gevşetmek için sıcak soğuk uygulamaları, postür germe ve gevşeme egzersizleri, denge koordinasyonu düzeltmek için denge koordinasyon egzersizleri, ayrıca kasları güçlendirmek, genel performansı arttırmak için manyetik alan ve elektrik stimulasyon uygulamaları ile birlikte güçlendirme egzersizleri, yürüme egzersizleri, oluşan eklem hareket kısıtlılıklarını çözmek için ultrason , lazer uygulamaları ile birlikte germe ve eklem hareket açıklığı egzersizleri uygulanabilmektedir.

Önemli olan hastanın belli bir program dahilinde fizyoterapistle çalışmasıdır. Hedef hastanın kalan potansiyelini en iyi şekilde geliştirerek günlük yaşamında hastayı bağımsız hale getirmektir.

Regülasyon Tıbbı Uygulamaları: Vücudun bozulan iç dengelerini düzeltmeyi amaçlayan tıbbi uygulamalardır. 

  • Sinir Sistemi Düzenleyici Enjeksiyonlar: Seyreltilmiş lokal anesteziklerin vücudun önemli kumanda merkezlerine ve sorunlu bölgelerine uygulanması ile vücudun iç dengelerini sağlayan otonom sinir sistemi ve hormonal sistemi dengeleyen en önemli regülasyon tıbbı uygulamasıdır. Özel muayene bulgularına göre belirlenen vücut alanlarına seyreltilmiş lokal anestetik uygulamak suretiyle iç balans yeniden sağlanır, parkinsonda bozulmuş beyin kan akımı başta olmak üzere dokuların kanlanması ve lenfatik drenaj sağlanır.
  • Beslenme: Hastanın besin duyarlılıkları saptanarak özel perhiz programları düzenlenir.
  • Hidrasyon ve Detox: Vücudun yeterince su alması parkinsonda özellikle önemlidir. Bu amaçla yeterli su içmenin yanısıra özellikle dokulardaki asidi gideren ve dolaşımı rahatlatan serum uygulamaları yapılır. İlaveten hastanın ağır metal gibi toksik yüklerinin atılmasını için ağız yoluyla alınan bitkisel ürünler önerilir.
  • Ortomoleküler Tedavi: Hastanın özel yöntemlerle saptanan  bağırsak florası, vitamin ve mineral eksikleri ağız yolundan önerilen takviyelerle yerine konulur.
//]]>