Osteoartrit

Osteoartrit

Osteoartrit Nedir:

Eklem kireçlenmesidir. Kireçlenme eklem dejenerasyonudur. Normal sağlıklı bir eklemde hareketi kolaylaştıran ve süspansiyon görevi gören eklem kıkırdağı vardır. Bu eklem kıkırdağının ağır fiziksel baskı altında kalmasına bağlı dejenere olması sonucu kireçlenme gelişir. Kireçlenme, kıkırdağın dejenere olmasıyla yükü taşımak için yeni osteofit denilen yeni kemik çıkıntıların oluşmasından dolayı verilen bir isimdir. Bu osteofitlerin oluşma sebebi, süspansiyon görevi gören kıkırdağın dejenere olması sonucu, ekleme binen yükü dağıtmak için eklem yüzeyini genişletme çabasıdır. Bu yüzden kireçlenme genellikle yük taşıyan ve hareketli eklemlerde görülür. Diz, kalça, bel, boyun eklemleri en çok kireçlenen eklemlerdir. Aşağıdaki figürde solda normal diz sağda ise dejenere olmuş eklem kıkırdağı ve osteofitler görülmektedir.

Osteortrit Neden Olur:

Eklemlerin aşırı yük altında kalmasından ve aşırı kullanılmasından olur. Yük taşıyan diz, kalça, ayak bileği bel gibi eklemlerde en önemli faktör kilodur. Özellikle kilolu bayanlarda dizlerde, erkeklerde kalça ekleminde kireçlenme sıktır. El kireçlenmesinin ailevi özelliği olmasının yanında elleri ile fazla ince iş yapanlarda örneğin örgü örenlerde, terzilerde sıktır. Boyun kireçlenmesine ise masa başında bozuk postürde çalışanlarda sık rastlanır.

Tedavide Ne Yapılır: 

Tedavide hastalığın evresine göre fizik tedavi, proloterapi, PRP tedavisi, eklem içine sodyum hyaluranat enjeksiyonu, ozon tedavisi yapılabilir. Hangi tedavinin yapılacağı doktorunuzun düzenleyeceği program dahilinde olur.

1. Fizik Tedavi: Hastalığın her evresinde yapılabilir. Eklem çevresi kanlanmayı arttırmak, iyileşmeyi hızlandırmak, ağrıyı azaltmak ve özellikle hareket yeteneği kısıtlanan kişilerde hareket özgürlüğünü tekrar kazandırmak için mutlaka yapılmalıdır. Fizik tedavide yüzeyel ve derin ısıtıcılar, elektrik akımları, lazer uygulamaları, masaj ve egzersiz yapılır.

2. Proloterapi: Kireçlenmenin başlaması eklemi bir arada tutan bağların yıpranması ve gevşemesiyle başlar. Eklem bağlarına iğneyle uygulanan proloterapi yöntemi sayesinde bağlar tekrar eski sağlamlığına kavuşur, bu sayede kireçlemenin ilerlemesi önlenir ve ağrılar azalır. (Daha Fazla Bilgi)

3.  PRP: Eklem kıkırdaklarının kan damarı yoktur, çevre dokulardan diffüzyonla beslenir. PRP hastanın kendi kanının iyileştirici hücre ve faktörlerinin işlemden geçirip yoğunlaştırılarak eklem içine uygulanmasıdır. Bu sayede yeterince ulaşamayan iyileştirici faktörler eklme ulaştırılmış olur. (Daha Fazla Bilgi)

4. Ozon Tedavisi: Eklem çevresi dokularda belirgin ağrı ve iltihap olduğunda ozon uygulamasından büyük oranda fayda görür. Eklem içine uygulandığında ise yastıkçık görevi görerek eklemi rahatlatır. (Daha Fazla Bilgi)

5. Sodyum Hyaluranat Enjeksiyonları: Eklem kıkırdak yapısında da buluna sodyum hyaluranatın, eklem kıkırdağının ileri derecede yıpranmadığı durumlarda diz içine uygulanması eklem kırıkırdağının beslenmesini ve onarılmasını sağlar

Tedavide en önemli olay eklemlere binen yükün azaltılması ve eklem çevresindeki kasların güçlendirilmesidir. Bu amaçla kilo verilmesi şarttır. (Bakınız: obezite rehabilitasyonu) Eklem çevresi kasların güçlendirilmesi ve kilo vermek için fizyoterapistinizin düzenleyeceği egzersiz programı çok önemlidir. (Egzersiz videoları için tıklayınız)

//]]>