Omuz Ağrıları

Omuz Ağrıları

Omuz vücudun en hareketli eklemidir. Gövde çevresinde 180 derece hareket yeteneğine sahiptir, güçlü bağlarla ve kaslarla çevrelenmiştir. Sırtımızı kaşımak, raftan malzeme almak, bir topu fırlatmak gibi çok çeşitli hareketleri yapmamıza imkan verir. Ancak bu hareket yeteneğinden dolayı  travmalara ve zorlanmalara en açık eklemlerden birisidir.

Omuz Ağrıları

Bu yapıların her birinin problemi omuz ağrısına neden olabilir. Genellikle genç yaşlarda travmalara bağlı zorlanma ve yaralanmalar ağrı sebebi iken 40 yaş üstü insanlarda yıpranmaya bağlı oluşan kireçlenmeler, tendon yırtık ve iltihapları ön plandadır. Bu yıpranma mutlaka omuzun çok fazla kullanılmasından dolayı oluşmaz. Yaşamın doğal akışındaki, normal omuz hareketleri de yıpranmaya neden olabilir.

Omuz Ağrıları Sebepleri ve Bulguları

Omuz Bağlarının Problemleri:

Kolu gövdeye bağlayan ana yapılar kalın ve dayanıklı bağlardır (ligament). Bu bağların yaşın ilerlemesine bağlı olarak yıpranması ve gevşemesi sonucu omuzun stabil yapısı gevşer ve ağrılar ortaya çıkar. Tenis, yüzme, voleybol gibi omuzu zorlayıcı sporlar ya da omuz üzerine düşme gibi travmalar sonucu gençlerde de görülebilir. Bu bağların gevşemesi sonucu oluşan en önemli belirtiler omuzda ağrı, gevşeklik hissi, erken yorulma ve tutukluktur. Ağrı kola yayılabilir, elde uyuşma ve karıncalanmalar görülebilir.

  • Kesecik iltihabı (Bursit): Omuzlar da dahil olmak üzere vücuttaki eklemlerimizde bursa adı verilen sıvı dolu kesecikler bulunur. Bursalar, kemikler ve onları saran yumuşak dokular arasında bir yastık görevi görür. Bu şekilde kaslar ve kemik arasındaki sürtünmeyi azaltır. Bazı durumlarda omuzun aşırı kullanımı nedeniyle bu keseciklerde mikropsuz iltihap ve ödem meydana gelir. Bursit adı verilen bu rahatsızlık genellikle tendinitlerle birlikte görülür. Omuzdaki pek çok doku iltihaplanır ve ağrılı bir tablo ortaya çıkar.
  • Omuz Kaslarının Fibrozitleri: Omuz bölgesindeki kaslarda kötü postürde çalışmaya veya yatmaya bağlı olarak ağrılı düğümler oluşabilir. Bu ağrılı düğümler kasın gevşeyememesi sonucu oluşur. Hem kendisi ağrırken hem de civar dokulara ağrı yayar. Bazan altından geçen sinirlere baskı yapması sonucunda kolda ağrı ve uyuşmalara neden olabilir.

  • Omuz Kireçlenmeleri: Omuz ekleminde kıkırdakların harabiyetine bağlı olarak oluşur. Genellikle omzuna fazla yük binen asfalt kırma gibi vibrasyonlu makine kullananlarda ve ağır işlerde çalışanlarda görülür. Omuzdan kıtırtılı sesler gelir ve hareket kısıtlılığı gelişebilir. Omuz hareketleri ağrılıdır.

  • Donuk Omuz: Omuzda hareketlerin kısıtlanmasıyla giden bir tablodur. Genellikle yukarıda sayılan ağrılı tetikleyici bir faktörle başlar ve omuzu saran eklem kapsülünün sertleşmesiyle hareketler giderek kısıtlanır. Hasta saçını tarama, banyo yapma gibi günlük yaşamında gerekli bazı aktiviteleri yapamaz hale gelir. Genellikle ağrı eşiği düşük ve kolunu ağrıdan dolayı kolunu hareket ettirmek istemeyen hastalarda daha çok görülür. Bu hastalarda tedavi ne kadar gecikirse hareketler de o derece fazla kısıtlanır.

  • Omuzun Kırık ve Çıkıkları: Omuz travmaları sonucu oluşur ve ortopedi bölümünde tedavisi gerekir. Sonrasında mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon ile eklem hareketlerinin normal fonksiyonunun sağlanması.

Teşhis

Fizik tedavi uzman hekiminin ayrıntılı muayenesi ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile teşhis konulur. Radyolojik görüntüleme yöntemi olarak en ayrıntılı görüntü MR ile elde edilir, deneyimli bir hekim tarafından yapılan ultrasound ile de gerekli sonuç elde edilebilir. Ayırıcı tanı açısından laboratuar tetkikleri gerekebilir.

Omuz Ağrıları Tedavisi

Omuz Ağrıları Tedavisi: İyi bir tedavi için teşhisin net konması ve uygulamaların buna göre planlanması gerekir. Tedavide hedef ağrıyı geçirmek ve omuz fonksiyonlarını ve postürü normale getirmektir.

Fizik Tedavi: Özellikle hareket kısıtlılığı olan donuk omuzlu hastalarda kalınlaşmış eklem kapsülünü tedavi edebilmek için fizik tedavi şarttır. Bu tip hastalarda ultrasound gibi derin dokularda ısı oluşturan bir uygulamadan sonra esneyebilirliği arttırılan dokuların fizyoterapist tarafından kontrollü olarak gerilmesi gerekir. Yeterli germe uygulanmayan hastalarda açılma sağlanamaz. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici akımlar kullanılır.

Robot Lazer: Özellikle tendinit ve bursitlerde önerilir. Bu dokularda oluşan mikropsuz iltihabın iyileşmesi, dokularda kan akımının artması, dokunun kendini yenilemesi gibi etkileri vardır. Fizik Tedavi uygulamaları yüzeyel sıcak , ağrı kesici akımlarla birlikte uygulanır.

Proloterapi: Omuzdaki bağların ve kasların kemiğe yapışma yerlerine yoğunlaştırılmış solüsyonların enjekte edilmesidir. Uygulanan solüsyon o bölgede bağışıklık sistemini aktive ederek bağların onarılmasını sağlar. Hemen hemen tüm omuz problemlerinde uygulanabilen etkili bir tedavidir. Çünkü omuz problemlerinin çoğu bağların gevşemesi sonucu oluşur. Ayda bir uygulanır ve hastaya/hastalığa göre bazen bir bazen ise birkaç seansta sağlıklı bir omuz elde edilebilir.

Kuru İğneleme: Özellikle omuz kaslarında oluşan fibrozitlere bağlı omuz ağrılarında çok etkin bir tedavi yöntemidir. İlaç içermeyen steril ince iğnelerin kasın içindeki ağrılı düğümlere batırılması yöntemidir. Refleks bir mekanizmayla ağrılı düğümlerin çözülmesi sağlanır.

Kinesio Bantlama: Omuz anatomik yapısına uygun olarak cilt yüzeyine birtakım özel bantların uygulanması yöntemidir. Uygulanan bölgede kasları destekleyerek zorlanmaları azaltır, ters hareketler yapılmasını önler. Omuz problemlerinde hem tedavi hem de korunma açısından değerli bir yöntemdir.

Mobilizasyon:  Eklem problemlerinde elle uygulanan bir dizi itme, çekme ve gevşetme yöntemidir. Omuz problemleri bazı postür bozukluklarına ve omuz ekleminde oluşan bloklara bağlı olabilir. Bu blokların mobilizasyon yöntemiyle birkeç seansta çözülmesi mümkün olabilmektedir.

//]]>