Dirsek Ağrıları

Dirsek Ağrıları: Dirsek eklemi menteşe tarzında ve oldukça hareketli bir eklemdir. Eklemi oluşturan kol ve ön kol kemikleri kalın ve kuvvetli bağlarla birbirine bağlanmıştır. Ön kolu hareket ettiren kaslarla desteklenmiştir

Bu yapıların her birinin problemi dirsek ağrısına neden olabilir. Genellikle genç yaşlarda travmalara bağlı zorlanma ve yaralanmalar ağrı sebebi iken 40 yaş üstü insanlarda yıpranmaya bağlı oluşan kireçlenmeler, tendon yırtık ve iltihapları ön plandadır.

Dirsek Ağrıları ve Dirsek Ağrısı Sebepleri ve Bulguları

  • Dirsek Bağlarının Problemleri: Dirsek eklemini birarada tutan bağların yaşın ilerlemesine bağlı olarak yıpranması ve gevşemesi sonucu dirseğin stabil yapısı gevşer ve ağrılar ortaya çıkar. Tenis, golf gibi dirseği zorlayıcı sporlar ya da tornavida, çekiç çapa gibi aletlerin kullanılmasına bağlı zorlanmalar sonucu görülebilir. Bu bağların gevşemesi sonucu oluşan en önemli belirtiler direkten ön kola ve ele doğru yayılan ağrılardır.
  • Tenisçi Dirseği: El bileğini elin tersi yönünde hareket ettiren kasların dirseğin dış kısmına yapışma noktalarında zorlanması sonucu oluşur. Tenis oynayanlarda back hand vuruşu sırasında bu zorlanma sık olduğundan tenisçi dirseği adını almıştır. Bu zorlanma yük kaldırma çarpma gibi ani tek bir hareketle oluşabileceği gibi genellikle çamaşır yıkama, ütü yapma, çekiç kullanma, klavye kullanma gibi iş aktivitelerinde ya da tenis oynama gibi spor aktivitelerinde olabilir. Belirtisi dirseğin dış kısmında el bilek ve dirsek aktiviteleriyle artan ağrı ve dokunmakla oluşan hassasiyettir
  • Golfçü Dirseği: El bileğini avuç yönünde hareket ettiren kasların dirseğin iç kısmına yapışma noktalarında zorlanması sonucu oluşur. Golf oynayanlarda bu kasların sıklıkla zorlanmasına bağlı bu rahatsızlık sık görüldüğünden golfçü dirseği adı verilmiştir. Bu zorlanma yük kaldırma çarpma gibi ani tek bir hareketle oluşabileceği gibi genellikle Boya fırçası, çekiç, tornavida kullanma, gibi iş aktivitelerinde olabilir. Belirtisi dirseğin iç kısmında el bilek ve dirsek aktiviteleriyle artan ağrı ve dokunmakla oluşan hassasiyettir.
  • Dirsek Kesecik İltihabı (Olecranon Bursit): Dirsekler de dahil olmak üzere vücuttaki eklemlerimizde bursaadı verilen sıvı dolu kesecikler bulunur. Bursalar, kemikler ve onları saran yumuşak dokular arasında bir yastık görevi görür. Bu şekilde kaslar ve kemik arasındaki sürtünmeyi azalır. Bazı durumlarda dirseğin masa başında masaya dayanarak aşırı kullanımı nedeniyle bu keseciklerde mikropsuz iltihap ve ödem meydana gelir. Omuzdaki pek çok doku iltihaplanır ve ağrılı bir tablo ortaya çıkar.Dirsek üzerinde ağrılı bir şişlik olarak kendini gösterir.
  • Ön Kol Kaslarının Fibrozitleri: Ön kol bölgesindeki kaslarda uzn süre aynı pozisyonda çalışmaya bağlı olarak ağrılı düğümler oluşabilir. Bu ağrılı düğümler kasın gevşeyememesi sonucu oluşur. Hem kendisi ağrırken hem de civar dokulara ağrı yayar. Bazan altından geçen sinirlere baskı yapması sonucunda kolda ağrı ve uyuşmalara neden olabilir.
  • Sinir Sıkışması: Dirsek iç kısmında bulunan kübital tünel isimli kanaldan geçen ulnar sinirin sıkışması sonucunda ön kolda ve elin 4 ve 5. parmaklarında görülen ağrı ve uyuşma ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Genellikle uzun yol şoförü gibi dirseğini uzun süre bükerek çalışanlarda veya dirseğini bükerek elini başının altına alıp uyuyanlarda sık görülür.
  • Eklem Hareket Kısıtlılıkları: Travmalara bağlı olarak dirsek eklemini oluşturan kemiklerde kırık oluşursa, kırığın tedavisi sırasında dirsek ekleminin uzun süre hareketsiz kalmasına bağlı olarak, ya da eklem içini ilgilendiren kırık, kanama, hasar gibi problemler sebebiyle dirsek ekleminin hareketleri belirgin derecede kısıtlanabilir. Hareket kısıtlılığı ile birlikte belirgin ağrı da olur. Bu hareket kısıtlılıkları yüzünden günlük yaşam aktiviteleri veya iş hayatı olumsuz yönde etkilenebilir.

Dirsek Ağrıları Teşhisi

Fizik tedavi uzman hekiminin ayrıntılı muayenesi ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile teşhis konulur. Radyolojik görüntüleme yöntemi olarak en ayrıntılı görüntü MR ile elde edilir. Ayırıcı tanı açısından laboratuar tetkikleri gerekebilir.

Dirsek Ağrıları Tedavisi

İyi bir tedavi için teşhisin net konması ve uygulamaların buna göre planlanması gerekir. Tedavide hedef ağrıyı geçirmek ve dirsek fonksiyonlarını ve eklem hareket açıklıklarını normale getirmektir.

Fizik Tedavi: Özellikle hareket kısıtlılığı olan hastalarda kalınlaşmış eklem kapsülünü tedavi edebilmek için fizik tedavi şarttır. Bu tip hastalarda ultrasound gibi derin dokularda ısı oluşturan bir uygulamadan sonra esneyebilirliği arttırılan dokuların fizyoterapist tarafından kontrollü olarak gerilmesi gerekir. Yeterli germe uygulanmayan hastalarda açılma sağlanamaz. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici akımlar kullanılır.

Robot Lazer: Özellikle tenisçi ve golfçü dirseği ile bursitlerde önerilir. Bu dokularda oluşan mikropsuz iltihabın iyileşmesi, dokularda kan akımının artması, dokunun kendini yenilemesi gibi etkileri vardır. Fizik Tedavi uygulamaları yüzeyel sıcak , ağrı kesici akımlarla birlikte uygulanır. Daha geniş bilgi için tıklayınız

Proloterapi: Dirsekteki bağların ve kasların kemiğe yapışma yerlerine yoğunlaştırılmış solüsyonların enjekte edilmesidir. Uygulanan solüsyon o bölgede bağışıklık sistemini aktive ederek dirseğin ana çatısını oluşturan bağların onarılmasını sağlar. Özellikle dirsek bağlarının gevşemesi sonucu ortaya çıkan ağrılarda, tenisçi ve golfçü dirseğinde etkili bir tedavidir. Çünkü dirsek problemlerinin çoğu bağların gevşemesi sonucu oluşur. Ayda bir uygulanır ve hastaya/hastalığa göre bazen bir, bazen ise birkaç seansta sağlıklı bir dirsek elde edilebilir. Daha geniş bilgi için lütfen tıklayınız

Kuru İğneleme: Özellikle Ön kol kaslarında oluşan fibrozitlere bağlı dirsek ve ön kol ağrılarında çok etkin bir tedavi yöntemidir. İlaç içermeyen steril ince iğnelerin kasın içindeki ağrılı düğümlere batırılması yöntemidir. Refleks bir mekanizmayla ağrılı düğümlerin çözülmesi sağlanır. Daha geniş bilgi için lütfen tıklayınız

Kinesio Bantlama: Dirsek anatomik yapısına uygun olarak cilt yüzeyine birtakım özel bantların uygulanması yöntemidir. Uygulanan bölgede kasları destekleyerek zorlanmaları azaltır, ters hareketler yapılmasını önler. Dirsek problemlerinde hem tedavi hem de korunma açısından değerli bir yöntemdir. Daha geniş bilgi için lütfen tıklayınız

Mobilizasyon: Eklem problemlerinde elle uygulanan bir dizi itme, çekme ve gevşetme yöntemidir. Dirsek problemleri bazı postür bozukluklarına ve omuz ekleminde oluşan bloklara bağlı olabilir. Bu blokların mobilizasyon yöntemiyle birkeç seansta çözülmesi mümkün olabilmektedir.

Egzersiz: Tüm dirsek problemlerinde egzersizin önemi büyüktür. Dirsek eklem hareketinin korunması çok önemlidir. Hareket kısıtlılığı gelişti ise bu kısıtlılığın açılması için germe ve eklem hareket açıklığı egzersizleri yapılmalı, erken dönemde ise kısıtlılığın önlenmesi için eklem hareket açıklığı egzersizleri yapılmalıdır. Ağrılı ve hareketsiz eklemin kasları zayıflayacağından kas gücünü korumak veya yeniden kazanmak için güçlendirme egzersizleri yapılmalıdır.

//]]>